A magyar oktatás küzdelme a digitális oktatásra való átállásra

A magyar oktatás küzdelme a digitális oktatásra való átállásra


Az én általános és középiskolai élményeim az IKT használata és tanulása terén elég szűkösek, amik meg vannak azok se többségében pozitívak. Nem tudtam, hogy ez csak az én rendkívül konzervatív, vidéki, kisvárosi iskoláimnak volt a sajátossága vagy országos szintű az IKT oktatás és használat ilyen szintű elmaradása. Erre választ is kaptam egy nagyon hasznos összefoglaló cikkből, amit alulra be is linkeltem. 

A PISA mérések eredményei szerint 2018-ban a 25 ország rangsorában a szomorú 23. hely lett a miénk. Ezen nem mondhatnám, hogy különösebben meglepődtem. Ami viszont meglepett, hogy mennyit költ az állam az oktatás digitális átállására és mégis milyen eredménytelenül, amit a saját bőrömön is tapasztalok. Habár az egyetem ilyen szempontból nagy fejlődést hozott számomra. Nem is az ellátottságában, hanem abban hogy mennyire követelik meg a digitális eszközök, ezeken belül főleg egyes számítógépes programok használatát, a követelmények teljesítéséhez. Számomra legtöbbször a próba szerencse elve valósult meg ezek használatában. Például a Word kezeléséről ezen a kurzuson is tanultam újakat, az mostani szemeszterben elkezdődött folyamatos óraterv írás pedig  szépen lassan megtanít hogyan kell táblázatokat szerkeszteni. Pedig mennyivel egyszerűbb lett volna, ha már úgy állít az élet ezek elé a feladatok elé, hogy ismerem ezeket a programokat. A szakdolgozat írástól meg sok-sok hajtépést, de szintén nagy fejlődéseket várok a Microsoft Word kezelésének tekintetében.  Mindössze a Power Point használatát sikerült igazán jól elsajátítanom a gimnáziumban, mert az volt az egyetlen program, amit a digitális technológiák, IKT eszközök közül bármilyen iskolai feladatban is elvártak tőlünk. 

Azóta hallottam, hogy a régi gimnáziumomban már minden tanteremben van számítógép és projektor. Megnyugtató a tudat, hogy ha lassan is de valami alakul az oktatás átállása terén. Ahogy a  cikk is kiemeli ennek a fejlődésnek sarkalatos pontjai az abban résztevő pedagógusok. Sajnos a folyamatos kötelező továbbképzések eddig nem bizonyultak mérhetően kifizetődőnek. A tanárok jelenléte az online tanítási platformokon és a kooperációjuk online szintje igen alacsony. Talán a következő generációs tanárok akik az IKT-s kompetenciájukat már nem továbbképzéseken, hanem a képzésükbe beépítve szerzik meg sokkal természetesebb és aktívabb felhasználói lesznek a digitális világ nyújtotta lehetőségeknek. Hiszen pontosan erre szolgált nekünk is ez a kurzus. Mint leendő gyógypedagógusok ezen a téren nekünk is nagy a felelősségünk.


Forrás: https://tizperciskola.blog.hu/api/trackback/id/14893156

Megjegyzések