A google alkalmazásai


Érdekes tapasztalat volt számomra a google alkalmazásaival való ismerkedés. Minden nap használom a gmail-t, van google fiókom, szoktam kitölteni google kérdőíveket, mégse ismertem olyan jól a funkciók nagyrészét.
Igaz a folyamat elején nem voltam jelen, így kicsit később kezdtem el ismerkedni a feladattal. Egy osztálykirándulás megszervezéséhez használtuk a google alkalmazásait. Először is, egy word dokumentumot használtunk drive-on a feladatok összeírására, hiszen ehhez megosztás után mindegyikőnk hozzáfért és szerkeszteni is tudtuk.
A tanulók véleményét a kirándulás állomásairól (hol szeretnének több időt eltölteni, mit néznének meg az adott városban), valamint az étel allergiákat google form-okon keresztül kértük be. Ez számomra újdonság volt, ugyanis sokszor töltöttem már ki szakdolgozathoz, kutatásokhoz, beadandókhoz tartozó, különféle form-okat, illetve egyszer hoztam létre sajátot. A HÖK nevében vártam rendezvénnyel kapcsolatos ötleteket a hallgatóktól, ezért nem használtam túl sok funkciót, csak a feleletválasztós, illetve a kifejtendő válaszos kérdéseket. A feladat során a képbeszúrást is alkalmaztuk, illetve később utánanéztem, mit lehet még kihozni ebből az űrlapkészítőből.
Számomra talán a legérdekesebb és nagyon hasznosnak tűnő funkció az, hogy a kérdésre adott válaszok alapján más-más kérdésekre viszi az embert a form. Például, ha újra megcsinálnám a rendezvényes kérdőívet, így tudnám alkalmazni az új tudásomat: feltenném az első kérdést, azaz, hogy „szoktál-e részt venni kari rendezvényeken?”. Ezek után a következő kérdést a választól tenném függővé. Ha az illető azt választja, hogy nem, a következő kérdés így hangozna: „ha nem, miért nem?”; ha igen-nel válaszolna, azt kérdezném, miért szereti a rendezvényeket. Eddig erről a funkcióról nem tudtam és mindkét kérdés szerepelt az űrlapban, egymás után.
A másik érdekes funkció, amiről eddig nem tudtam, hogy az olyan kérdéseknél, amelyeknél legördülő menüből kell választani, a menü elemeit google táblázatból is feltölthetjük. Ez már kissé bonyolult, mivel egy kódrészletet kell beillesztenünk. Lehet, hogy kevésbé hozzáértőknek gyorsabb beírni az egyes elemeket a form szerkesztésekor.
Összességében úgy gondolom, érdekes dolgokat tanultam a google alkalmazásairól – leginkább az űrlapokról.

További érdekességek itt olvashatók.

Megjegyzések