Steve Jobs - kütyü mentes szülő

Jogosan érhet engem a vád, miszerint régimódi vagyok, ha arról van szó, hogy akár már az egészen pici gyerekek is mindenféle digitális kütyükkel legyenek körülvéve, amiket jobban használnak, mint a szüleik. Hivatkoznak mindenre, ez segíti a gyermek fejlődését, mennyi minden szuper dolgot tud így tanulni, és amúgy is, annyira elfoglalt szülők vagyunk, hogy csak ledobjuk őket a tv vagy a tablet elé, azzal elvannak, mi meg csinálhatjuk a dolgunkat  nyugalomban. Annak ellenére, hogy értem és tudom, hogy mennyi hasznos dolog származik az internetből és a technológiából, én nem szeretnék ilyen szülő lenni. És úgy néz ki, ezzel nem vagyok egyedül.
A témában való keresgélés közben egy érdekes cikkre bukkantam a The New York Times oldalán. A cikk olyan híres, mindenféle digitális kütyükben és alkalmazások létrehozásában utazó emberekről írt, akik, a várakozásokkal ellentétben, szigorúan szabályozzák gyermeik eszköz és internethasználatát. Steve Jobs például, az Apple elnöke és vezérigazgatója, nem engedte gyerekeinek, hogy bármilyen Apple terméket használjanak. Azt mondta, hogy nagyon szigorúan szabályozzák azt, hogy a gyerekei mennyi technológiát használhatnak otthon. De nem ő az egyetlen. Chris Anderson, aki tulajdonképpen drónok készítésével foglalkozik, szintén szigorúan veszi az otthoni készülékhasználatot. A gyerekei nem értették a helyzetet, és a fejükhöz vágták, hogy egyik másik osztálytársuk szülei sem ilyen szigorúak. A válasza az volt, hogy elsőkézből látta, milyen veszélyes tud lenni a technológia (pl. pornográfia, zaklatás, függőség), és nem engedheti, hogy a gyerekeivel is ez megtörténjen. Alex Constantinople, az OutCast Agency vezérigazgatója (kommunikációs és marketing vállalat), szintén elég szigorú szabályokat állít fel gyermekeinek. A legkisebb fia, aki 5 éves, hétközben abszolút nem használhat semmilyen kütyüt, míg 10 és 13 éves fiainak is csak 30 perc engedélyezett. Szintén vannak olyan szülők, akik még a közösségi felületek használatát sem engedik, kivéve a Snapchatet, ahol az üzenet törlődik, miután elküldték, így azzal nem lehet visszaélni.
Jól lehet, ezek a szülők is néha túllőnek a célon, és átesnek annak a bizonyos lónak a túloldalára. A Twitter vezérigazgatója úgy gondolja, hogy a túl sok korlátozással lehet, hogy pont az ellenkezőjét fogjuk elérni annak, mint amit szeretnénk. Elmesélte, hogy volt egy egyetemi szobatársa,akinek a szülei soha nem engedték, hogy Colát és hasonló üdítőket fogyasszon. A szobája viszont az egyetem alatt, ahol a szülei már nem kontrollálták, tele volt ilyen itlokkal.
Véleményem szerint a mértékletesség nagyon fontos ebben a témában, de azt is megfontolandónak tartom, hogy ha azok azok az emberek, akik a kütyük és alkalmazások világában élnek, ennyire szigorúan veszik a gyerekeiknél ezek használatát, akkor mi miért gondoljuk úgy, hogy akár egy 1 éves gyerek is nyugodtan eltölthet órákat a tablet előtt.

Forrás:

Bolton N. (2014). Steve Jobs Was a Low-Tech Parent  https://nyti.ms/2mF5EfQ

Megjegyzések